İletişim Ve Küreselleşme

İletişim Ve Küreselleşme

Küreselleşme tüm ilişkileri ve iletişimi değiştirdi, değiştirmeye de devam ediyor. Küreselleşme ekseninde iletişimin de boyut değiştirdiğini söylemeye gerek yok. İletişim insanların oldukça ihtiyaç duyduğu bir bir şeydir. İyi ya da kötü bir şekilde iletişime geçiyoruz ve bu iletişim mecraları küreselleşmeyle beraber başka bir boyuta ulaştı. Yazımda bu konuya bir bakış sunuyorum ayrıca kürselleşmenin iletişime etkisi nedir, ilişkisi var mı, kürselleşme iletişimi arttırdı mı gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Kürselleşen Dünyada İletişim

İletişim Ve KüreselleşmeBilgi teknolojisindeki hızlı gelişmeler, bilgi alışverişi yapabilmemize ve neredeyse her yerde ve her zaman iletişim kurmamızı sağlamıştır. İşin doğası ve küresel olarak nasıl yapıldığı da iletişim yoluyla muazzam bir şekilde gelişti. İletişim yoluyla küreselleşme için aşağıdaki eğilimleri gözlemliyoruz:

  • Uluslararası ticarette dünya ekonomisindeki büyümeden daha hızlı artış
  • Doğrudan yabancı yatırım dahil olmak üzere uluslararası sermaye akışında artış
  • Dünya üretimindeki artış ve tüketim artışı
  • İnternet, iletişim uyduları ve telefon gibi teknolojileri kullanarak daha büyük sınır ötesi veri akışı
  • Küresel telekomünikasyon altyapısının geliştirilmesi
  • Yasa dışı göç ve diğerleri de dahil olmak üzere daha büyük göç.

Telefon Ve Televizyon

Küreselleşmeyle ilgili iletişimin bir başka dikkat çekici etkisi de telefon ve televizyon kullanımında. Telefon, dünyanın dört bir yanındaki gençlerin ve yetişkinlerin birbirleriyle kültürel ve etnik deneyimlerini paylaşmalarını sağladı. Televizyon, kuşaklar boyunca insanların diğer insanların nasıl yaşadığını, düşündüklerini ve dünyanın diğer bölgelerinde hissedilenleri görmelerine de izin verdi.

Tam renkli olarak, artık evimizin dışında tek bir adım atmak zorunda kalmadan yeni insanlarla ve kültürlerle “buluşabiliriz”. Sadece uzaktan kumandayla, evlerimizin rahatlığında, bildiğimiz farklı dünyaları TV’mizden iletilen sesler ve görseller olmadan keşfedebiliriz. Telefonlar da iletişimi geliştirdi. Haftalarca ve hatta aylarca bekleyen mektuplar kullanım dışı oldu. Gezegendeki mesafe veya yere bakılmaksızın başka bir telefona sahip olan herkesle konuşabilirsiniz. Uyduların yardımıyla, 3. nesil telefonlar telefon görüşmesi yapabilmemize, video göndermemize ve hatta bir e-posta almamıza olanak tanıyor. İletişim teknolojisindeki bu gelişmeler nedeniyle, iki ülke birbirinden ayrı değildir. Böylece iletişimdeki bu atılım, ticaret ve hatta milyonlarca insanın kişisel yaşamı ve ilişkilerinde devrim yarattı.

Elektronik medyadan dolayı, önemli miktarda bilgi, dünyanın herhangi bir yerine hiçbir zaman ulaşamamaktadır. İster büyük ister küçük olsun, işyerleri, şirketin büyümesini inşa etmek veya genişletmek için birçok şekilde interneti kullanıyor. Her geçen gün gelişen teknoloji ile yeni pazarlar, ürünler için yüksek talep ve daha büyük rekabet geliyor. Bilgi ve iletişim teknolojisine yatırım yapmak artık her türlü işletme için bir zorunluluktur.

Küreselleşmede İletişim Etkisi

Küreselleşme ve iletişim kavramlarını biraz inceleyelim. İletişimin küreselleşme üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olduğu açıktır. Olumlu etkilerin bazıları bugün dünyayı şu şekillerde etkiledi:

İletişim, insanların oluşumu arasındaki bilgileri kolaylaştırır ve ulusların ekonomik gelişimini teşvik eder. İletişim dünya barışını teşvik eder. Uluslar bugün aralarında göreceli bir barış yaşarlar; Bu, barışçıl bir arada yaşamanın, birbirleriyle iletişimden kaynaklanan görüşmelerin bir sonucudur. Dünya ülkeleri arasında iletişim yoluyla var olan etkileşimler, bu ülkeleri sosyalleştirerek tanınır hale getirdi.

Ticaret, Teknoloji ve İletişim

Ticaret, Teknoloji ve İletişimEğer iletişimde bir kopuş varsa, dünya ticaretinde yer alan ülkeler arasında başarılı bir ticaret işlemi olmayacaktır. Böylece etkili iletişim dünya ticaretini teşvik eder.

İletişim, fikir ve teknoloji alışverişini teşvik eder. Ülkeler arasında ya da ülkeler arasında iletişim kurmak, ülkeleri birbirlerinin kültürüyle temas ettirmekte, böylece teknoloji ve diğer fikir biçimlerini değiştirme fırsatı yaratmaktadır.

Küreselleşmeyle ilgili iletişimin olumsuz etkilerinden bazıları şunlardır:

Uluslar arasındaki iletişim bugün milletler arasında yozlaşmış uygulamaların yaygınlaşmasına katkıda bulunmuştur.

Siyaset, ekonomi ve hatta dil engeli üzerine yanlış iletişim, milletler arasında yanlış anlaşılmalara neden olabilir ve bu da uluslar arasında tahribat ve düşmanlık yaratabilir.

Uluslar arasındaki iletişimde yanlış tartışmalar ve kopuşlar, uluslar arasındaki savaşa yol açabilir.

Yazım burada son buluyor. Eğer İletişim ve Kürselleşme yazımdan faydalandığınızı düşünüyorsanız;

Kitle Toplum Kuramı

Kitle İletişimi yazılarını okumanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir